Tid: 15 april 2026

Webbinarium: Distriktssköterskans roll i klimakterierådgivning i primärvård

Möter du kvinnor i klimakteriet och postmenopaus i din kliniska vardag? Ser du ett behov av fördjupad kunskap och en tydligare struktur i arbetet? Eller är du intresserad av att utveckla klimakterierådgivning på din vårdcentral – inom offentlig eller privat verksamhet?

Välkommen till ett inspirerande och kunskapsbaserat webbinarium med fokus på distriktssköterskans roll i klimakterierådgivning.

Datum: Onsdag 15 april
Tid: 19:00-20:30
Plats: Digitalt, länk fås vid anmälan
Anmälan: anette.danielsson@swenurse.se

Bild klimakterierådgivning

Innehåll

Under webbinariet får du ta del av:

  • En genomgång av nationella riktlinjer vid klimakteriebesvär
  • Hur distriktssköterskeledd, personcentrerad klimakterierådgivning kan utformas i primärvård
  • En primärvårdsanpassad, evidensbaserad arbetsmetod för kvinnor med klimakteriebesvär och stressrelaterad psykisk ohälsa

Vi belyser även hur du som distriktssköterska kan identifiera, bemöta och behandla kvinnor mitt i livet på ett strukturerat och personcentrerat sätt.

Föreläsare

Lena Rindner
Med. dr i allmänmedicin, styrelseledamot i Svensk sjuksköterskeförening samt sakkunnig i Socialstyrelsens arbete med nationella riktlinjer för klimakteriebesvär.